Cztery rzeczy które powinieneś wiedzieć przed zakupem węgla

1.    Kupując opał warto zwrócić uwagę  na wartość kaloryczną danego asortymentu ponieważ od niej uzależniona jest cena...im wyższa kaloryczność tym wyższa cena. Polskie kopalnie oferują węgle z przedziału 25-30 MJ/kg. Kupić  więcej opału tańszego z niższą kalorycznością czy mniej ale lepszej jakości? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i zależy od naszych wymogów,jest to sprawa indywidualna. Nie mniej jednak w większości przypadków niska kaloryczność węgla to utrudnione rozpalanie,większa ilość popiołu  i co za tym idzie większa ilość pracy,częstsze schodzenie do pieca aby dołożyć i kontrolować proces spalania a także krótszy czas palenia. Z kolei węgiel o kaloryczność 30MJ/kg potrzebuje dużej ilości powietrza i nie w każdym piecu można wykorzystać drzemiący w nim potencjał. W piecach domowych najlepiej sprawdza się kaloryczność z przedziału 26-28 MJ/kg.

2.    Ostatnimi czasy można się natknąć na opisy parametrów opału (głównie workowanego ekogroszku) w których podaje się ciepło spalania. Wartość ta jest zawsze wyższa  od wartości opałowej danego produktu dlatego wygląda atrakcyjniej. Nie dajmy się oszukać,pytajmy o kaloryczność.

3.   Na składach  można spotkać rozmaite  typy węgla o różnych właściwościach i różnym  ich stopniu opłacalności:

  • Węgiel z polski to najczęściej węgiel kamienny o różnej jakości. Jeśli jest to rzeczywiście uczciwy polski węgiel, najgorsze co może się wydarzyć, to duża zawartość kamienia lub duża spiekalność. Praktycznie zawsze jednak będzie to w miarę porządny węgiel kamienny o wartości opałowej 25-30MJ/kg.
  • Węgiel z Czech nazywany jest młodym węglem. To coś z pomiędzy węgla brunatnego i kamiennego, bliżej temu jednak do brunatnego ze względu na niską wartość opałową i wysoką zawartość wody. Pomimo słabych parametrów, znajduje swoich amatorów(często nie świadomych) ze względu na niską cenę.                                 Po wyschnięciu ma kolor brunatno ciemny. Kaloryczność ok 22MJ/kg.
  • Węgiel zza wschodniej granicy przeważnie jest tańszy od polskiego, jednak jakiej jakości paliwo się dostanie  trudno przewidzieć. Ostatnio było  głośno o znanych firmach sprowadzających ten towar i nieuczciwym procederom temu towarzyszącym. Bywa podobny wizualnie do polskich węgli. Najczęściej trafiają do nas kaloryczności do 23 MJ/kg.

4. Jak rozpoznać dobry węgiel?

Jest sprawą jasną że nie da się ocenić jakości węgla bez próby jego spalania. Dość istotne jest by był on jednak prawdziwie czarny i świecący co dobrze jest widać po opłukaniu przez deszcz i pozostawieniu na słońcu.


Zakup węgla krok po kroku

1. Zlokalizuj składy węgla w okolicy. Najlepiej te które będą posiadały własny transport.

2. Popytaj na wybranych składach z jakich źródeł pochodzi węgiel i jakie ma parametry. Nie masz pewności, że usłyszysz prawdę, dlatego warto popytać o opinię innych klientów których tam możesz spotkać.

3. Porównaj ceny. Ale nie dla wyboru najtańszej oferty. Szukaj węgla, który ma podobną cenę na wszystkich składach przy tym samym deklarowanym pochodzeniu i parametrach. W promieniu 30 km różnice w cenach takiego samego węgla są zwykle minimalne, więc podejrzanie tanie oferty należy brać z dystansu.

4. Kup po worku węgla na próbę. Niektórzy sprzedawcy mają przygotowane poworkowane sortymenty lub posiadają worki w które możesz sobie nasypać samemu.

5. Wybierz odpowiednią pogodę na zakup,im więcej słońca tym węgiel lżejszy :)

6. Kup od razu zapas na cały sezon grzewczy. Jeśli sprawdziłeś kupiony worek wcześniej,nie będzie niespodzianki. Gorszym pomysłem byłoby dokupywanie po tonie węgla w środku zimy, wiejący śnieg zawsze gdzieś podwieje nawet przykryte pryzmy i waga twojego opału wzrasta.

7. W miarę możliwości wybierz się osobiście na skład. Podczas załadunku kontroluj wagę.

Piotr Michalik
Ekspert rynku paliw

O nas

Jesteśmy firmą rodzinną której początki sięgają 1993 roku. Pierwszym kierunkiem naszej działalności ... - więcej

Kontakt

Skład tel. 24-261-50-40
Sklep tel. 24 363-57-50
Masz pytania? Dzwoń  
więcej ... 

Template by TFJ Joomla 3 Templates and template sponsor: Lombard Warszawa.

Back to top